Pekara Rustique u Subotici

Mirisi tradicionalnog i internacionalnog

Jedno rustično mesto u Subotici, pekara Rustiqe- hleb i vino od pre pola godine promenilo je vlasnike, koji su internacionalizovali ponudu svojih ukusnih, domaćih proizvoda. Tako ćete ovde probati norveški „kanel boller”, odnosno puža sa cimetom, „pitu” sa piletinom, tradicionalno rusko pecivo, španski čizkejk, nešto potpuno novo za Suboticu, zatim čuveni britanski „banana bread” i babku, jevrejsko tradicionalno pecivo sa belgijskom tamnom čokoladom i cimetom, za koju im je recept otrkio lokalni znalac.

U ponudi su i hleb sa paprikom, fokača od kiselog testa sa suvim paradajzom, vege tart. Specifičnost njihovog hleba je da je svež 24 sata, ali i posle toga može danima da bude vrlo ukusan. „Svoje proizvode pripremamo od zdravo uzgajanih kultura i namirnica koje kupujemo od lokalnih poljoprivrednika. Žitarice se melju u mlinu na kamen, voće se uzgaja na organski način na Pivčijem salašu, a mlečne proizvode nabavljamo od proizvođača koji ima prodaju na Maloj pijaci. Domaće sokove i džemove kupujemo na Kpaoniku. U pecivima i hlebu nema aditiva, kao ni kvasca, a hleb se formira isključivo ručno, od belog, integralnog, ražanog brašna ili spelte. Dakle, radimo po starinskim recepturama, odnosno na način na koji su to radili naši preci”, pričaju nam Sofija Semianinova i Aleksandar Parkhomčuk, Rusi koji su u Subotici relativno kratko vreme.

On svega godinu dana, dok je Sofija tu pet godina i bavila se digitalnim marketingom. Aleksandar je svoje kućno znanje o mešenju preneo na ovu malu pekaru i uz pomoć dva iskusna pekarska majstora naučio zanat, a na ulazak u ovaj posao odlučili su se zajedno, shvativši da ta priča može imati jako dobar razvoj. Već posle samo dva meseca kako Rustique radi u vitrinama je svakodnevno čak osam vrsta hleba i isto toliko vrsta peciva i kolača. Obim proizvodnje nije veliki. Hleba tek 60 do 80 komada dnevno, no njima i nije cilj da prave veliku produkciju, već da svoju ideju o pravljenju beskvasnog hleba i peciva na zdrav i tradicionalan način promovišu i dalje. Kroz franšize, ovi proizvodi će onda biti dostupni u pekarama u Novom Sadu i Beogradu, odnosno u drugim krajevima Srbije. Obim proizvodnje im diktiraju i ljudi, odnosno radnici, pekari, koje je jako teško naći, a uz to i nabavka novih mašina, kažu nam, ali ističu da su promenili mesto za radionicu, koje je sada bliže prodavnici u centru, gde se pekara nalazi. Rustique nije obična pekara u kojoj kupite i odete ili na brzinu pojedete. Ona se predstavlja kao pekara – hleb i vino. Jer to je mesto gde ćete predahnuti, uz fino pecivo popiti neki od brojnih vrsta čajeva sa Šri Lanke, kafu prženu i mlevenu u domaćoj radinosti, neki od domaćih prirodnih sokova ili sirupa, koji se uz džemove nabavljaju sa Kopaonika, vino Petra ili pivo.

Zato i nije neobična slika da u rustičnoj bašti, uvek neko sedi, nekad se čeka i na red, ispija se lagano kafa, čitaju se novine. Upravo taj šarm su tražili Sofija i Aleksandar. A ako vas put dovede u Suboticu svratite i u njihov Wine bar na Korzou, da probate izvrsna vina. Vino, sir i masline, domaći hleb sečen na kockice i vaša će vas čula povesti na put po svetu. Pekara radi svakodnevno, radnim danima i subotom od 8 do 19 sati, a nedeljom od 9 do 16 sati, u ulici Petefi Šandora blizu Mlečne pijace.

Piše: Violeta Živkov, magazin Pekar&Poslastičar broj 48, decemrar/januar 2023/2024.
Foto: Pekara Rustik

Pogledaj i ostale članke iz kategorije predstavljamo