Ruski brend u Srbiji Tata_Kitchen SRB

Medovik torta, ptičje mleko, vafl trubice, ruska krempita – sve se pravi u Novom Sadu.

Po receptu koji su doneli od svojih baka iz Rusije, mladi bračni par Anastasija i Artjom iz Novog Sada prave vafl trubice koje se pune filom od kuvanog zaslađenog mleka. Boja i sastav podsećaju na karamel, ali ukus je potpuno drugačiji i ne može se uporediti ni sa čim poznatim ovde. Upravo odsustvo jednog takvog proizvoda učinilo je njihove trubice toliko popularnim ovde. Mladi bračni par iz ruskog grada Samara, Anastasija Igorevna Kuzaeva i Artjom Aleksandrovič Kuzaev, preselio se u Novi Sad pre nešto više od godinu dana.

Nije im bilo potrebno mnogo vremena da nauče srpski jezik i započnu proizvodnju slatkiša čiji su recept doneli iz svoje domovine – karamelizovanih vafl trubica. U početku su ih pravili za jedan od lokalnih restorana, a potom su proširili posao na 13 objekata u Novom Sadu i Beogradu. Tako se rodila ideja o poslastičarnici koja u svojoj ponudi ima tradicionalne ruske slatkiše, odnosno početak rađanja brenda Tata_Kitchen SRB. Njihov asortiman trenutno čine kolač „Pavlova”, medena torta – „Medovik”, kolač „Napoleon” koji se u Srbiji zove „ruska krempita”, vafl trubice punjene kuvanim zaslađenim mlekom. Ovaj proizvod gotovo da ne postoji na tržištu Srbije. „Sami kuvamo to zaslađeno mleko. Boja i sastav podsećaju na karamel, ali ukus je potpuno drugačiji i ne može se uporediti ni sa čim poznatim ovde. Upravo odsustvo jednog takvog proizvoda učinilo je naše trubice toliko popularnim ovde. Takođe, u ponudi imamo i kolač pod nazivom ‘ptičje mleko’, napravljen od nežnog suflea, prekrivenog čokoladom”, objašnjava Anastasija. Osim ruskih deserta, u njihovoj poslastičarnici mogu se naći čizkejk, šu, različite vrste posnih kolača, keksa, tiramisu, zefir (desert sličan maršmelou, ali s nežnijom strukturom i prirodnim sastavom).

Tradicionalne ruske recepte doneli su sa sobom u Srbiju. Kažu da se za izradu ruskih deserta koriste neki specifični sastojci kao što su zaslađeno mleko, tvorog (ruska ili istočnoevropska verzija mekog, neslanog sira sa manjim sadržajem tečnosti) i razne vrste oraha. „Ruski kolači često imaju više slojeva i raznovrsne filove, dok srpski deserti, kao što su pita ili baklava, mogu imati jednostavniju, ali čvrstu teksturu”, objašnjava Anastasija. Ruski kolači mogu uključivati složenije tehnologije pripreme, kao što su kremovi i žele, dok srpski deserti mogu biti jednostavniji za pripremu. Posle karamelizovanih vafl trubica, koje su njihov najprodavaniji desert, najtraženiji su „Pavlova” kolač, šu, čizkejk i posni tartovi. Uoči Uskrsa dobili su veliki broj porudžbina za izradu vaskršnjeg kuliča (ruski uskršnji hleb), kojih su ove godine napravili više od 300 komada. Više od polovine njihovih mušterija čine Rusi koji žive u Srbiji i koji su navikli na ovakve deserte.

Međutim, posebno su im drage povratne reakcije mušterija koje prvi put probaju neku od njihovih poslastica i zaljube se „na prvi zalogaj”. U izradi torti i kolača koriste se visokokvalitetni sastojci. Dominira upotreba putera, pavlake, čokolade Barry Callebaut, tvoroga… „Sarađujemo s dobavljačima poput HoReCa, u Novom Sadu postoji nekoliko prodavnica s opremom za poslastičarsku proizvodnju, ali deo opreme i sitnice moramo naručivati iz domovine. Na primer, specijalni aparati za pripremu vafla, koji su nam bili potrebni, nismo mogli naći u Srbiji. Deo opreme sam donela sa sobom, a poslednji put je moj teret u avionu iznosio više od 70 kg. Sve potrebne proizvode nabavljamo u proverenim prodavnicama, kvalitet nam je na prvom mestu. Pakovanja za naše deserte kupujemo u odličnoj prodavnici u Novom Sadu, koja je praktično jedina u gradu. Međutim, ima nekih sastojaka koji nam nedostaju, kao što su specifični dodaci poput agaragara i pektina”, kaže Anastasija.

O dekoraciji i izgledu torti i kolača u ovoj poslastičarnici se posebno vodi računa. Znaju da kupac prvo bira očima, a tek onda može da se vrati ako mu se dopadne ukus deserta. Za izgled deserta u poslastičarnici odgovorna je Anastasija, koja takođe smišlja nove deserte i eksperimentiše s ukusima. Njihov tim čine četiri osobe i uloge su jasno podeljene. Anastasija je tvorac čitave ove ideje, kreativna osoba koja osmišljava deserte. Artjom je odgovoran za kompletno poslovanje, što podrazumeva komunikaciju s naručiocima i klijentima, nabavku sirovina, vođenje dokumentacije i ostalo.

Tereza je menadžerka koja se brine o imidžu njihovog brenda i osmišljava nastup na društvenim mrežama, dok je Oksana šefica poslastičarnice – u njenim rukama se stvaraju deserti, dorađuju i optimizuju recepti koji su rezultat rada cele ekipe. Njihovi deserti mogu se naručiti onlajn (dostupni su preko Wolt-a) ili lično u ulici Stanoja Stanojevića broj 9 u Novom Sadu.

Piše: Jasna Dimitrijević, magazin Pekar&Poslastičar broj 53, oktobar/novembar 2024.
foto: Tata_Kitchen SRB

Pogledaj i ostale članke iz kategorije predstavljamo