Ugostiteljsko-turistička škola u poseti distributeru MMM Lasta

Ugostiteljsko-turistička škola u Beogradu, sa svojom višedecenijskom tradicijom koja datira iz 1938. godine, poznata je kao rasadnik kvalitetnih ugostiteljsko-turističkih radnika. U to vreme, škola je postavljala visoke zahteve i učenicima i zaposlenom osoblju.

Glavni zadatak i smisao postojanja škole bio je da kod nastavnika, učenika i celokupnog osoblja razvije „ozbiljan, istrajan, samostalan napor i dužnost kojim će ispuniti svoj život i rad“. Danas, 86 godina kasnije, nastavnici, zajedno sa svojim učenicima, nastavljaju isti zadatak. Kao dokaz tome, brojni su uspesi naših učenika na različitim takmičenjima i manifestacijama do sada. Iza svakog uspeha stoji posvećen i ozbiljan rad nastavnika-mentora sa svojim učenicima. Da bismo bili i ostali uspešni, moramo se iznova usavršavati – raditi na sebi i oko sebe, na dobrobit onih koje nam je društvo poverilo na obrazovanje i vaspitanje.

Obrazovni profil poslastičara traje tri godine. Učenici se školuju po novom nastavnom planu i programu, a sam sadržaj predmeta je veoma kompleksan, ali i zanimljiv. Godinama unazad postoji želja da se uvede četvrti stepen za poslastičare, i prvi koraci su već načinjeni. Sadašnjost je ono što trenutno imamo, ali ona trasira staze za budućnost. Živimo u vremenu koje zahteva da osluškujemo i pratimo potrebe tržišta i same privrede. Savremena proizvodnja poslastica zahteva znanja i veštine, rad na mašinama i aparatima nove generacije, primenu različitih tehnika rada i inovacije u pripremi, dekorisanju i serviranju poslastica, kao i saznanja o novim sirovinama na tržištu, njihovim specifikacijama i kvalitetu, te načinima primene u svakodnevnom radu.

Naša škola i mi, nastavnici poslastičarstva, imamo višegodišnju saradnju sa predstavnicima privrede na teritoriji našeg grada. Osnovna znanja i veštine naši učenici stiču u kabinetu za poslastičarstvo u školi, u školskoj radionici hotela „Palas”, a zatim se najvredniji upućuju u brojne hotele u Beogradu s kojima imamo sklopljene ugovore o saradnji. Međutim, to nam nije dovoljno. Ukoliko postoji mogućnost da našim učenicima pokažemo nešto više, što je aktuelno i moderno u svetu poslastičarstva, učinićemo to.

Zahvalni smo našim brojnim bivšim učenicima, danas našim kolegama, koji nesebično žele da učestvuju u edukaciji naših učenika, da organizuju i prezentuju novine u domenu našeg obrazovnog profila. Naš dragi kolega Aleksandar Jokić, takođe bivši đak UTŠ, u dogovoru sa svojim poslodavcima iz preduzeća MMM Lasta, omogućio nam je da sa učenicima prisustvujemo prezentaciji izrade zanatskog sladoleda. Učenici odeljenja 2/12, u okviru predmeta Poslastičarstvo, imaju modul Sladoledi, pa je poseta MMM Lasti i praktičan rad tokom prezentacije bila odlična prilika da vide savremene mašine i aparate, sirovinske baze i druge dodatke za pripremu sladoleda, kao i razne ukuse i načine dekorisanja gotovih sladoleda.

Prezentacija je bila odlično pripremljena i održana. Za nekoga bi to možda bio jedan sasvim običan dan, začinjen sa šest različitih ukusa sladoleda, ali za nas je to bilo mnogo više. Veliko je zadovoljstvo kada nastavnik vidi svoje bivše učenike kako postaju uspešni u svom poslu, da su posvećeni onome što rade i da nesebično žele da prenesu mladim budućim kolegama svoje znanje i iskustvo. Tada shvatamo da je naš zadatak nastavnika dobro urađen, baš kao što se i očekuje od nas koji smo bili đaci UTŠ. I mi, kao „grande familija” poslastičara, volimo da kažemo: „Jednom UTŠ, uvek UTŠ“.

Pišu: Srbijanka Dobrosavljević Dubroja, nastavnik poslastičarstva Dara Stevanović, nastavnik poslastičarstva Foto Srbijanka Dobrosavljević Dubroja Dara Stevanović, magazin Pekar&Poslastičar broj 53, oktobar/novembar 2024.

Pogledaj i ostale članke iz kategorije predstavljamo