Prehranjivanje svetske populacije koja će uskoro brojati 10 milijardi nije moguće ostvariti bez uzrokovanja klimatske katastrofe, zbog čega će biti potrebne velike promene u industriji. Klimatske promene su veliki rizik i po bezbednost hrane jer utiču na poljoprivrednu proizvodnju, posebno na prinos useva. Odavno su Univerziteti u Minesoti, Oksfodu i Kopenhagenu objavili studiju u okviru koje su istraživači proučavali prinos ječma, manioke, kukuruza, uljane palme, uljane repice, pirinča, sirka, soje, šećerne trske i pšenice i otkrili da promene klimatskih uslova već utiču na žetvu.
Utvrđeno je da klimatske promene uzrokuju značajne varijacije u prinosu, u rasponu od smanjenja za 13,4 odsto za palmino ulje do povećanja od 3,5 odsto za soju. Uticaji su varirali po vrsti uslova, ali i u odnosu na geografski položaj, pa tako one negativno utiču na proizvodnju hrane u Evropi, Južnoj Africi i Australiji, ali pozitivno u Latinskoj Americi, dok su u Aziji i SAD mešovite. Zbog toga je od vitalnog značaja razviti klimatski pametne sisteme koji će obezbediti otporniju poljoprivrednu proizvodnju i promovisati sigurnost hrane i prehrane, u korist ljudskog zdravlja.
Ana Marija Lobogerero, šefica istraživanja u Istraživačkom programu o klimatskim promenama, poljoprivredi i sigurnosti hrane, tvrdi da napori na ublaživanju klimatskih promena treba da se protegnu i izvan sistema poljoprivredne proizvodnje kako bi obuhvatili čitav lanac ishrane. Jedna od najznačajnijih akcija koja bi mogla da se izvede jeste dekarbonizacija prehrambenog sistema – uz promociju zdravijeg i održivijeg načina ishrane. To uključuje povećan unos voća, povrća i mahunarki, a smanjenje unosa crvenog mesa. Ta promena umanjila bi rizik od srčanih bolesti, moždanih udara i sl., kao i emisiju gasova staklene bašte.
Pekar & Poslastičar Broj 23, avgust/septembar 2019 god.